Parafia
Aktualności
Nawiedzenie obrazu Jezusa Miłosiernego, relikwii Św. Faustyny i Bł. Jana Pawła II w parafii Gołkowice
Skrzynka intencji
Historia
Patron
Odpust parafialny
Duszpasterze
Rada Parafialna
Caritas
Msze święte
Ministranci
Dziewczęca Służba Maryjna
Wmurowanie kamienia węgielnego
Galeria
Biuletyn parafialny
Siostry Karmelitanki
Przedszkole Sióstr Karmelitanek
Parafialna Grupa Teatralna
Wizytacja kanoniczna
Misje parafialne
Festyn parafialny
Boże Ciało
Niedziela Palmowa
Grób Pański
Szopki
Jubileusz
Kapliczki
Kronika Wydarzeń Parafialnych
Dzień Seniora
Święto Niepodległości
Kaplica w Skrudzinie - Powstanie i wystrój

     Skrudzina jest jedną z czterech wiosek należących do Parafii Gołkowice. Powstała niedawno w tej miejscowości kaplica położona jest w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej, przy trasie na Przehybę. Wybudowana ona została w miejscu starej szkoły. Budowę rozpoczęto w czerwcu 2005 roku, a ukończono we wrześniu 2007. Kaplicę zaprojektował mgr inż. Czesław Biały, konstruktorami byli: inż. bud. Adam Bednarowski i mgr inż. Wiesław Smoroński, a kierownikiem budowy mgr inż. Piotr Krok.
     Inicjatorami budowy kaplicy byli mieszkańcy wsi: Skrudzina i Gaboń - Praczka, dla których głównie odprawiane są tam nabożeństwa. Oni też z wielkim zaangażowaniem pracowali przy budowie.
     Budynek został wyposażony zgodnie z potrzebami duchowymi i możliwościami finansowymi parafii (a zwłaszcza mieszkańców wymienionych wsi). Uwagę wchodzących przyciąga umieszczona na krzyżu - witrażu figura Chrystusa autorstwa Pana Jacka Kucaby z Tarnowa. Obrazy - stacje Drogi Krzyżowej wokół kaplicy wykonał Pan Robert Motyka z Siedlisk k/Bobowej. W oknach zainstalowano witraże w formie malowideł na szkle zaprojektowane przez Pana Dominika Chmielewskiego z Nowego Sącza i Panią Elżbietę Kieliszek z Moszczenicy (pracowników firmy "Kryształ" z Podegrodzia), i przez nich także wykonane. W kaplicy znajduje się także figura Św. Franciszka dłuta rodzimego twórcy Pana Ryszarda Klimka ze Skrudziny oraz obraz Matki Bożej wykonany przez Pana Dominika Chmielewskiego z Nowego Sącza.
     Zwieńczeniem prac budowlano - wykończeniowych było uroczyste poświęcenie kaplicy w dniu 4 października 2007 roku. Dzień ten odtąd jest dla kaplicy dniem odpustu.


POLECAMY: Miasto i Gmina Stary Sącz  |  Szkoła Podstawowa w Gołkowicach  |  Diecezja Tarnowska
 Rodzina Szkół im. Jana Pawła II  |  OSP Gołkowice Górne  |  Gimnazjum w Gołkowicach
Parafia Świętego Antoniego Padewskiego, 33-388 Gołkowice Górne 41, tel. 018 446 36 76