Parafia
Aktualności
Nawiedzenie obrazu Jezusa Miłosiernego, relikwii Św. Faustyny i Bł. Jana Pawła II w parafii Gołkowice
Skrzynka intencji
Historia
Patron
Odpust parafialny
Duszpasterze
Rada Parafialna
Caritas
Msze święte
Ministranci
Dziewczęca Służba Maryjna
Wmurowanie kamienia węgielnego
Galeria
Biuletyn parafialny
Siostry Karmelitanki
Przedszkole Sióstr Karmelitanek
Parafialna Grupa Teatralna
Wizytacja kanoniczna
Misje parafialne
Festyn parafialny
Boże Ciało
Niedziela Palmowa
Grób Pański
Szopki
Jubileusz
Kapliczki
Kronika Wydarzeń Parafialnych
Dzień Seniora
Święto Niepodległości

Rok 2008 - I sezon budowy
 
 

Uroczyste rozpoczęcie prac przy budowie nowego kościoła


     W sobotę 29 marca 2008 roku w naszej parafii miało miejsce historyczne wydarzenie. W obecności księży, Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, członków Rady Parafialnej, Rady Budowy Kościoła, operatorów sprzętu budowlanego oraz służby liturgicznej miało miejsce uroczyste rozpoczęcie budowy nowego kościoła w Gołkowicach. Powstająca świątynia ma być miejscem modlitwy dla wszystkich mieszkańców naszej parafii. Jej budowa, jest sprawą całej społeczności parafialnej, powinna zatem jednoczyć i integrować w wielkim wspólnym działaniu "wedle prawa Bożego, wedle tej odwiecznej Mądrości, która się nie przedawnia w żadnej epoce, wedle Chrystusowej Ewangelii"(Jan Paweł II).
     To wielkie dzieło zapoczątkowane zostało błogosławieństwem placu budowy, maszyn, które będą wykorzystane w pracy, a także zaangażowanych w nią ludzi.
     Pierwszą łopatę na terenie placu budowy nowej świątyni wbił Ks. Proboszcz Kazimierz Koszyk. Po nim dokonała tego większość obecnych, zaznaczając tym samym swoją wolę pomocy i udział w powstawaniu tak ważnego obiektu.Prace ziemne

     Od 2 do 14 kwietnia 2008 trwały prace mające na celu przygotowanie gruntu pod posadowienie budynku. Polegały one na usunięciu ziemi uprawnej, której gruba warstwa uniemożliwiała budowę fundamentów świątyni. 14 kwietnia 2008 zostały przeprowadzone niezbędne szczegółowe pomiary ustalające miejsce pod fundamenty, a 19 kwietnia 2008 wylany został tzw. „chudy beton” tworzący podstawę pod zaplanowane fundamenty.

Fundamenty budynku

     Od 21 kwietnia 2008 roku prowadzone były prace zbrojeniowe (zbrojenie fundamentów i słupów konstrukcyjnych podtrzymujących całą budowlę), przygotowujące do zalania betonem fundamentów i konstrukcyjnych elementów podtrzymujących.

Prace betoniarskie

     Po wykonaniu części zbrojenia 15 maja 2008 rozpoczęło się lanie betonowych fundamentów kościoła.
     Kolejne etapy po rozebraniu szalunków to obsypanie żwirem betonowych podstaw konstrukcji, wykonanie pozostałych zbrojeń oraz zalanie słupów podtrzymujących ją.
     Sprawne posuwanie się prac jest możliwe dzięki fachowości, współdziałaniu i sprzyjającej atmosferze.
     Oby Matka Boża i Święty Antoni nadal wspierali nas swoją pomocą w wielkim dziele nie tylko dla współczesnych, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń.

List Biskupa Tarnowskiego Wiktora Skworca do mieszkańców Parafii Gołkowice w związku z wizytą Jego Ekscelencji na placu budowy nowego kościoła w dniu 24 maja 2008 rokuPrzygotowanie tzw."kondygnacji technicznej"

Betonowanie ścian fundamentowych i "wylewek"

     Po utwardzeniu gruntu, przygotowaniu podstaw fundamentów przyszła kolej na tworzenie podziemnej części budowli będącej gwarancją trwałości części właściwej świątyni mającej przecież służyć wielu pokoleniom przez może nawet kilkaset lat. Prace przy zalewaniu betonowych murów "kondygnacji technicznej" przebiegały wieloetapowo ze względu na wielkość budynku i wymogi bezpieczeństwa nowej świątyni.

***

     Pierwsze betonowanie tej części budynku zostało poprzedzone oszalowaniem i wykonaniem zbrojenia. Etap powstawania ścian fundamentowych wraz z słupami konstrukcyjnymi trwał od 16.04.2008 do 4.10.2008 i był najdłuższym, najbardziej pracochłonnym etapem pracy.
     Pierwszą część ścian betonowano 8, 9 i 12 lipca, drugą 9, 12 i 14 sierpnia, trzecią 30 sierpnia, oraz 2, 4 i 6 września. Zakończenie betonowania ścian wraz z elementami wylewki nastąpiło 1 i 4 października.

***

     Pracującym z wielkim oddaniem przy budowie nowego Domu Bożego nie przeszkadzały letnie upały, ani padające dłuższy czas deszcze. Prace były kontynuowane cały czas w takim zakresie na jaki pozwalały warunki atmosferyczne, lecz nie zostały zaprzestane.

***

     11 października 2008 zostało zakończone wylewanie betonu wewnątrz "kondygnacji technicznej", które miało wielkie znaczenie dla przygotowania ostatniego, najtrudniejszego i najbardziej odpowiedzialnego etapu, jakim było zalanie płyty na poziomie "zerowym".

Wykonywanie zbrojenia i szalunków

Betonowanie ściany zachodniej

Betonowanie ściany północno-wschodniej

Betonowanie ściany południowej

Betonowanie fundamentowych ścian działowych i ściany prezbiterium

Wylewki wewnętrzne

Ściany fundamentowe - efekt końcowy

Różne prace pomocniczeZalanie płyty na poziomie "zerowym"

     Przedsięwzięciem wieńczącym tegoroczne prace budowlane dotyczące nowego kościoła było zalanie płyty na poziomie "zerowym" czyli zamykającej pomieszczenia fundamentowe. Od 13 do 29 października 2008 trwało budowanie szalunków oraz ustawianie stempli podtrzymujących płytę. W międzyczasie odbywało się także zbrojenie płyty, które rozpoczęło zostało 22 października. Intensywne prace zbrojeniowe miały miejsce od 3 listopada 2008 i wymagały wielkiego wysiłku ekipy budowlanej, jak i osób dodatkowo pracujących, by udało się wykorzystać sprzyjającą jeszcze pogodę. Razem z zalaniem płyty do realizacji były zaplanowane cztery podtrzymujące ją słupy, jak również uzupełniający element ścian fundamentowych, umożliwiający do tej pory wjazd na budowę. Prace zbrojeniowe zostały zakończone 14 listopada 2008, a w dniu następnym przystąpiono do wylania płyty na tzw. poziomie "zero".

Stemplowanie i szalowanie pod płytę

Zbrojenie płyty

Płyta

***

Dimidium facti, qui coepit, habet
Kto zaczął, już zrobił połowę.
                               Horacy

     Dzięki sprzyjającej pogodzie i wielkiej ofiarności ludzi, mimo późnej, jesiennej pory 15 listopada 2008 udało się wykonać płytę zamykającą prace budowlane przy budowie kościoła w Gołkowicach w 2008 roku. Paca trwała do późnych godzin wieczornych. W 232 dniu od rozpoczęcia prac budowlanych, osiągnęliśmy założony cel.
I etap budowy kościoła w Gołkowicach został zrealizowany.
 
POLECAMY: Miasto i Gmina Stary Sącz  |  Szkoła Podstawowa w Gołkowicach  |  Diecezja Tarnowska
 Rodzina Szkół im. Jana Pawła II  |  OSP Gołkowice Górne  |  Gimnazjum w Gołkowicach
Parafia Świętego Antoniego Padewskiego, 33-388 Gołkowice Górne 41, tel. 018 446 36 76